Lubas perdažyti reikia periodiškai – įprasta manyti, kad kas penkerius metus. Tačiau iš tiesų tai gana individualu ir priklauso nuo dažų kokybės; nuo dažytojo, kuris dažė lubas, kompetencijos; nuo medžiagų, iš kurių sumontuotos lubos; nuo patalpų naudojimo intensyvumo; net nuo namo konstrukcijos. Sakysite, kaip susijusi namo konstrukcija? Pavyzdžiui, jei Jūsų namas karkasinis ar medinis, jis neretai apibūdinamas kaip „vaikštantis“, todėl bet kokie konstrukcijos „vaikščiojimai“ veikia ir lubas. Mediniuose namuose iš gipso kartono plokščių sumontuotos lubos dažnai įtrūksta, tad poreikis jas perdažyti yra ženkliai dažnesnis nei, pavyzdžiui, iš blokelių sumūrytuose būstuose.
Pasiruošimas dažyti lubas
Pasiruošimas dažymo procesui užima maždaug 70 procentų viso dažymui skirto laiko ir yra labai svarbus bei sąlygoja galutinį rezultatą. Pasiruošimas kiek skirsis, priklausomai nuo to, ar dažysite naujai sumontuotas lubas, ar perdažysite senąsias.
Jei dažysite naujas lubas, tai jos, tikėtina, bus lygios, todėl darbo pasiruošiant bus mažiau. Tad tik nuvalykite visus nešvarumus, kad gruntas, o vėliau ir dažai puikiai prikibtų prie paviršiaus. Švarias lubas nugruntuokite.
Jei lubas perdažysite, tai pirmiausia pašalinkite senų dažų sluoksnį. Ypač kruopščiai pašalinkite kreidinius dažus, nes prie pastarųjų nesilaikys nei glaistas, nei dažai. Kai pašalinsite senuosius dažus, nugruntuokite lubas giluminiu gruntu. Kadangi lubos sumontuotos jau seniau, gali būti, kad pastebėsite nelygumų, įtrūkimų ir pan. Nelygumus ir trūkius pašalinkite – užglaistykite. Viršutinį glaisto sluoksnį pašlifuokite, kad būtų lygus su lubų paviršiumi. Tada dar kartą nugruntuokite paviršių, kad jis būtų visiškai paruoštas dažymui.
Jei lubos sumontuotos iš gipso kartono plokščių, tuomet jų paruošimas dažymui taip pat turės tam tikrų ypatumų. Pirmiausia – reikės užtaisyti plokščių sujungimo siūles. Tam naudokite specialų tinklelį ir glaistą. Glaistyti reikia ir visą gipso kartono paviršių. Pašveiskite glaistytas vietas, kad jos būtų lygios ir nesudarytų įdubų ar iškilimų. Tada lubas kruopščiai nugruntuokite.
Kad ir kuris būdas tinka Jums, gruntuoti prieš dažymą yra būtina. Gruntas suvienodins paviršiaus įgeriamumą ir užtikrins gerą paviršiaus sukibimą su dažais. Kai gruntas džiūna, galite pastebėti įvairių defektų. Nesijaudinkite – tai normalu, juo labiau jei Jūs ne profesionalas. Bet palikti viską taip, kaip yra, taip pat netinkamas sprendimas. Atsiradusius defektus taisykite glaistu, pašlifuokite, jei reikia, ir gruntuokite dar kartą.
Grunto ir dažų pasirinkimas
Kokį gruntą pasirinkti? Dažniausiai rinkoje matysite giluminį ir stiprinamąjį gruntą. Giluminis gruntas puikiai įsigeria į porėtą paviršių, jis sutvirtina birius paviršius, taip pat gerai suvienodina paviršiaus įgeriamumą. O stiprinamasis gruntas sutvirtina viršutinį sienos sluoksnį.
Kokius dažus pasirinkti? Pirmiausia, sprendžiama, ar rinktis blizgius, ar mažai blizgius, ar matinius, ar pusiau matinius dažus. Reikia paminėti, kad blizgūs dažai luboms pasirenkami labai retai. Matiniai ir pusiau matiniai dažai luboms yra populiariausi. Ir tai lemia ne tik vizualinis vaizdas – matiniai dažai atrodo solidžiau, elegantiškiau. Matiniais ar pusiau matiniais dažais lengviau užmaskuoti nelygumus. Maža to, šiais dažais paprasčiau dažyti.
Tiesa, rinkdamiesi dažus atsižvelkite ir į patalpą, jos paskirtį. Pavyzdžiui, jei patalpa, kurioje dažysite lubas, yra sausa, joje nebūna drėgmės, puikiausiai tinka visiškai matiniai dažai. Drėgnoms patalpoms geresnis pasirinkimas – kiek blizgesni ar pusiau matiniai dažai.
Ar rinktis universalius dažus ar specialiai luboms skirtus? Universalūs dažai skirti ir sienoms, ir luboms. Specialūs – arba tik sienoms, arba tik luboms. Specialūs dažai tikrai skiriasi savo savybėmis nuo universalių. Luboms skirti dažai yra matiniai, maskuojantys defektus, tačiau jie neatsparūs valymui.
Lubų dažymo procesas
Kai paruoštas paviršius ir pasirinkti tinkami įrankiai bei medžiagos, galima pradėti dažyti. Luboms rekomenduojama rinktis volelį ilgesniais plaukeliais. Lubas reikia dažyti sparčiai, nes palubėje temperatūra paprastai yra aukštesnė, todėl dažai džiūna greičiau. Todėl dažymui geriau rinkitės tą paros metą, kai yra vėsiau, pavyzdžiui, ankstų rytą.
Dažykite tik glaistui visiškai išdžiūvus – kai glaistas pasidaro baltas. Dažyti rekomenduojame ne mažiau kaip dviem sluoksniais.