Jei statote individualų namą toliau nuo miesto ar kaip dabar populiaru sodų bendrijoje, tikėtina, kad centrinės kanalizacijos nebus. Todėl iškils poreikis įsirengti vietinę kanalizaciją. Galite šiam darbui samdyti specialistus (pavyzdžiui, bet kuris santechnikas Kaune ar kitame didmiestyje, tikėtina, galės operatyviai pagelbėti), tačiau tuomet kanalizacijos įrengimas pareikalaus didelių investicijų. Kita alternatyva – kanalizaciją name įsirengti patiems. Pateiksime kelis naudingus patarimus, kad palengvintume kanalizacijos įrengimo name procesą.
Kanalizacijos vamzdžių montavimo ypatumai
Atrodo, sumontuoti kanalizacijos vamzdžiu paprasta – kasi griovius, dedi vamzdžius, užpili juos gruntu ir viskas. Tačiau jei neatsižvelgsite į tam tikrus labai reikšmingus aspektus, tai Jūsų sumontuoti vamzdžiai bus nefunkcionalūs. Maža to, tikėtina, kad investicijos kanalizacijos vamzdžių įrengimui gerokai išaugs.
Geriausia, jei kanalizacijos vamzdžius klosite tada, kai dar neišbetonuotos grindys. Kai paruoštas gruntas namo grindims, kaskite griovius vamzdžiams. Tiesa, būtinai dar pamatų įrengimo procese numatykite vietas kanalizacijos vamzdžių išvedimui ir palikite angas, jei pamatas yra ištisinis. Naudokite tik tam skirtus vamzdžius.
Bene svarbiausias aspektas – kanalizacijos vamzdžių nuolydis. Pirmiausia, nuolydis negali būti į priešingą pusę. Antra, nuolydis negali būti nei per didelis, nei per mažas. Minimalus vamzdžių nuolydis turi būti ne mažiau kaip 1–2 centimetrai vienam metrui. Vadinasi, jei vamzdis yra 4 metrų ilgio, tai minimalus nuolydis – 4–8 cm, jei vamzdžio ilgis 5 metrai, tai minimalus nuolydis – 5–10 cm irt t.t. Atrodo, kodėl negali būti per mažas, tai aišku. Tačiau kodėl nuolydis negali būti per didelis? Paprasta – jei vamzdžių nuolydis bus per didelis, tai tekanti vandens srovė juose aplenks sunkesnius nešvarumus, jie užsistovės vamzdyje ir po kurio laiko čia susiformuos kamštis. O tai reiškia, kad kanalizacija užsikimš.
Tvirtumas – dar vienas labai svarbus dalykas, montuojant kanalizacijos vamzdžius. Visi vamzdžiai turi būti labai gerai sutvirtinti, nepaliekant galimybės atsirasti išlinkimams ir kad nebūtų prarastas nuolydis.
Rekomenduojame nenumoti ranka į vamzdžių sujungimo alkūnes – jos turi būti kokybiškos ir tinkamo laipsnio. Nesiūlome montuoti alkūnių, kurių kampas 90 laipsnių. Tinkamesnis sprendimas – 45 laipsnių alkūnės arba kelių tokių alkūnių sujungimas, siekiant gauti reikiamą kampą.
Valymo įrenginio montavimo ypatumai
Pirmiausia svarbu paminėti, kad remiantis Lietuvos Respublikos įstatymais privalu montuoti nuotekų valymo įrenginius. Todėl jei galvojate kanalizacijai naudoti betoninius kanalizacijos žiedus, tai nusižengtumėte įstatymui.
Taigi, įsigijote valymo įrenginį ir kas toliau? Įmonė, kurioje pirkote įrenginį, tikėtina, kad siūlo ir įrenginių montavimo paslaugą, tačiau jei norite sutaupyti, galite montuoti patys. Pirmas žingsnis – duobės valymo įrenginiui iškasimas. Pastaroji dydžiu turi atitikti įrenginio gabaritus. Šiame etape vėl svarstysite dvi alternatyvas: kasti duobę patiems ar samdyti traktorių. Pirmuoju atveju laukia ilgas ir sunkus darbas, antruoju – darbas bus atliktas ženkliai greičiau, tačiau reikės papildomų investicijų. Visgi saugumo sumetimais siūlome pasinaudoti traktoriaus paslaugomis. Likus maždaug 20–30 centimetrų iki projektinio duobės gylio, siūlome duobę baigti kasti vis tik mechaniniu būdu, kad nebūtų sujudintas pagrindas.
Baigus kasti duobę reikės įkelti valymo įrenginį. Svarbu, kad jį keltumėte tik tada, kai įsitikinsite, jog atitekėjimo ir ištekėjimo vamzdžiai yra tinkamo gylio bei nuolydžio. Kitas etapas – valymo įrenginio sureguliavimas duobėje. Tam rekomenduojame pasinaudoti nivelyru (valymo įrenginio įgilinimui reguliuoti) ir gulsčiuku (valymo įrenginio horizontalumui reguliuoti).
Svarbi viršutinė įrenginio dalis. Būtinai užtikrinkite, kad nuotekų persipylimo slenkstis yra horizontalus. Jei nepaisysite šio patarimo, nuotekų valymo įrenginys paprasčiausiai neatliks savo funkcijų arba jas atliks ne visiškai. Ką daryti, kad taip neatsitiktų? Įrenginio viršutinėje dalyje yra apskritiminis latakas. Būtent jo vidinė šoninė sienelė yra jau minėtas persipylimo slenkstis. Kad vanduo iš jo neišbėgtų, šį lataką uždenkite specialiai tam skirta išbėgimo mova. Dar montavimo pradžioje apskritiminį lataką būtina užpildyti vandeniu ir, atsižvelgiant į šio vandens lygį persipylimo slenksčio atžvilgiu, koreguojama viso valymo įrenginio padėtis. Tam naudojamasi jau minėtu gulsčiuku.
Kai atliksite visus minėtus darbus, aplink valymo įrenginį reikės užpilti smėlį o į patį įrenginį pilti vandenį. Smėlį pilkite sluoksniais, maždaug po 30 centimetrų, ir tankinkite naudodami vibroplokštę. Rekomenduojame atsižvelgti į smėlio drėgnumą – jis turi būti drėgnas. Jei smėlis sausas, reikia papildomai drėkinti. Svarbu tai, kad pilant smėlį aplink įrenginį, tuo pačiu metu į patį valymo įrenginį pilamas vanduo tokiais pačiais sluoksniais, t. y. apie 30 centimetrų aplink įrenginį smėlio sluoksnis ir maždaug 30 cm vandens į įrenginį.
Kai pripilsite smėlio iki įrenginio viršutinės dalies, dėkite dangtį, kad smėlio nepatektų į įrenginio vidų. Jei reikia, dėkite paaukštinimo žiedą, ir pilkite gruntą iki kol pasieksite pažymėtą ribą.
Vamzdžių prijungimas
Nutiesus kanalizacijos vamzdžius ir sumontavus nuotekų valymo įrenginį, reikia vamzdžius prijungti prie įrenginio. Jie jungiami, kai smėlis aplink valymo įrenginį yra užpiltas iki vamzdžio įvado. Svarbus aspektas: vamzdžio įvadas į valymo įrenginį skaičiuojant nuo žemės paviršiaus turi būti ne aukščiau kaip vienas metras! Tai labai svarbu, nes kitu atveju didėja rizika, kad nuotekos užšals. Prijungus vamzdžius, gruntas pilamas toliau, laikantis patarimų, kurie aprašyti aukščiau.
Namuose prie išvestų vamzdžių jungiami: klozetas, kriauklės, vonia ar dušas, indaplovė, skalbimo mašina. Galite jungti patys, o galite pasinaudoti ir specialistų paslaugomis. Didmiesčiuose rasti profesionalų santechniką nesudėtinga. Pavyzdžiui, santechnikas Kaune ar santechnikas Vilniuje gali atvykti iškart ir operatyviai prijungti visus įrenginius.