Nepriklausomai nuo to, ar gyvenate bute, ar individualiame name, esminiai dalykai, kuriems periodiškai reikia skirti dėmesio, siekiant reprezentatyvios būsto išvaizdos, yra:
Lubos. Ypatingų rekomendacijų lubų priežiūrai nėra. Lubos yra vienas tų dalykų namuose, kuris mažiausiai kontaktuoja su žmogumi, kitais daiktais, todėl ir pažeidimų rizika yra mažiausia. Jei lubos Jūsų namuose dažytos, o tam naudotos kokybiškos medžiagos, tai spalvos neturėtų prarasti. Jei lubos sumontuotos iš gipso kartono ir tada dažytos, tai yra tikimybė, kad atsiras įtrūkimų. Tokiu atveju lubų priežiūrai reikės įtrūkimus užtaisyti, perglaistyti lubas ir padažyti iš naujo.
Būtina išskirti įtempiamų lubų priežiūrą. Pastaroji bus nesudėtinga jau vien dėl to, kad šio tipo lubos neblunka, nekeičia savo savybių, spalvos. Svarbu tik laikytis kelių reikalavimų:
- įtempiamų lubų eksploatacijai tinkama temperatūra – 0–60 laipsnių;
- keliami reikalavimai ir įmontuojamiems šviestuvams: halogeninių galingumas ne didesnis kaip 50W, o šviestuvuose su kaitinimo lempomis – ne didesnis kaip 100W.
- Jei kaimynai iš viršaus užlietų Jūsų butą, iškart išjunkite visus įmontuotus šviestuvus ir kvieskite specialistus.
Įtempiamas lubas kas kelerius metus rekomenduojame nuvalyti. Valymui geriausiai tinka vanduo ir muilas. Švelnią šluostę suvilgykite muiluotu vandeniu ir nuplaukite lubas. Nusausinkite mikropluošto šluoste.
Sienos. Būsto sienų priežiūra priklauso nuo sienų apdailos. Dažniausiai pasirenkami sienų apdailos būdai yra: dažymas, tapetavimas ir klijavimas plytelėmis.
Jie Jūsų namuose sienos dažytos plaunamais dažais, tuomet jų priežiūra bus visai nesudėtinga, nes atsiradusius nešvarumus lengvai pašalinsite švelnia šluoste. Tačiau jei sienoms naudoti neplaunami dažai, tada pašalinti nešvarumus nuo sienų gali būti sunkiau, jei nenorite pažeisti apdailos. Prieš valydami sieną, būtinai nusiurbkite dulkes. Sienos valymui pasirinkite tas priemones, kurios nepakenks sienos paviršiui. Nerekomenduojame iškart valymo priemonės bandyti ant sienos matomoje vietoje, pirmiausia pavalykite kur nors kamputyje, kur mažai matoma vieta.
Visos sienos, nepriklausomai nuo apdailos tipo, turėtų būti nusiurbiamos bent kartą per metus, kadangi ant sienų taip pat kaupiasi dulkės.
Jei Jūsų namuose yra tapetuotų sienų, tai tikslingai priežiūrai būtina žinoti, kokie tapetai naudoti. Populiariausi dabar rinkoje yra popieriniai tapetai ir viniliniai tapetai. Jei Jūsų namuose sienos išklijuotos popieriniais tapetais, tai jie priežiūros kontekste yra reiklesni. Pirmiausia, tai juos reikia labai saugoti nuo mechaninio poveikio, kadangi popierius nesunkiai pažeidžiamas. Atsiradusias dėmes nuo popierinių tapetų nuvalyti bus sunku, nepažeidžiant tapetų. Popieriniais tapetais tapetuotą sieną reikia saugoti nuo drėgmės, kuri pakenks tapetams. Visiška priešingybė – viniliniai tapetai. Pastarieji nereikalaus sudėtingos priežiūros, kadangi jei pakankamai atsparūs mechaniniam poveikiui, taip pat ir drėgmei.
Siūlome neišmesti ir tapetų etikečių su ženklinimo simboliais. Prireikus valyti tapetus šis ženkliniams Jums padės pasirinkti tikslingą valymo būdą. Vieni tapetai gali būti valomi tik švelniai, kiti – plaunami, dar kiti – ir plaunami, ir net šveičiami.
Pirkdami tapetus visuomet nusipirkite kiek daugiau, negu Jums reikia. Jei tapetai eksploatuojant bus pažeisti taip, kad nepavyks pažeidimo užglaistyti, tada geriausia bus perklijuoti visą tapeto juostą.
Tapetuotas sienas, taip pat kaip ir dažytas, periodiškai reikia nusiurbti dulkių siurbliu.
Plytelės kaip sienų apdailos medžiaga dažniausiai pasirenkama virtuvei ir tualetui bei vonios kambariui. Ši sienų danga yra viena praktiškiausių ir reikalaujančių minimalios priežiūros. Plyteles valykite periodiškai arba atsiradus nešvarumams kempine, suvilgyta vandenyje, arba naudokite plytelių valymui skirtas priemones, tinka ir langų plovimo skystis. Po valymo nusausinkite šluoste. Dažnesnio valymo reikalauja plytelės virtuvėje, nes jos dažniau pasidengia sunkiai nuvalomais nešvarumais, pavyzdžiui, riebalais. Tačiau plytelių valymui skirtos priemones juos nesunkiai pašalins.
Tiesa, keraminių plytelių valymui nerekomenduojame naudoti muilo, savo sudėtyje turinčio riebalų ir organinių rūgščių, nes esant didesnei drėgmei tai didins pelėsio atsiradimo riziką. Maža to, plytelės gali pasidengti tarsi riebia plėvele, kuri ženkliai sumažins plytelių reprezentatyvią išvaizdą.
Nevalykite plytelių šiurkščiomis kempinėmis, šepečiais, kadangi nuolatinis toks valymas, tikėtina, pažeis plyteles, atsiras įbrėžimų. Tai ypač aktualu blizgaus paviršiaus plytelėms.
O plyteles, esančias vonioje, reikia prižiūrėti, kad tarpų tarp plytelių nepažeistų pelėsis. Efektyviausia prevencinė priemonę – tinkamas vonios kambario vėdinimas. Jei pelėsis jau „įsikūrė“ ant vonios plytelių ir tarpuose tarp jų, tai valykite specialiomis priemonėmis arba pasigaminkite efektyvaus valiklio namų sąlygomis: sumaišykite stiklinę karšto vandens, porą šaukštų sodos ir šaukštą skalbimo miltelių.
Grindys. Grindys yra tas dalykas namuose, kuris reikalauja bene daugiausia priežiūros, kadangi jos nuolat yra veikiamos vaikščiojimo, kartais baldų stumdymo, jos susiduria su didžiausiu nešvarumų keikiu ir pan. Grindų priežiūros ypatumai skiriasi, priklausomai nuo grindų dangos. Aptarsime keturių dažniausiai pasirenkamų grindų dangų priežiūros ypatumus: laminato, parketo, plytelių ir medinių grindų.
Laminatas – viena pigesnių grindų dangų. Tačiau tinkamai prižiūrimas jis tarnaus Jums ilgai. Patalpoje, kurioje yra laminuotos grindys, turėtų būti 50–65 proc. santykinė oro drėgmė ir 18–22 laipsnių temperatūra. Saugokite laminatą nuo skysčių išsiliejimo, nes patekęs į sujungimo tarpus jis gali pažeisti grindų dangą, tarpai pajuoduos.
Laminuotas grindis siurbkite dulkių siurbliu ir valykite drėgna grindų šluoste (šluostė turi būti gerai išgręžta). Nepoliruokite laminuotų grindų ir jų valymui nenaudokite šiurkščių kempinių, stiprios koncentracijos valiklių ir pan. Laminatas jautrus tokioms valymo priemonėms.
Prie lauko durų būtinai patieskite kilimėlį, o baldų kojelėms įsigykite padukus.
Parketas – labai populiari rinkoje grindų danga. Parketo priežiūra yra tokia pati kaip ir laminato, kur esminiai reikalavimais yra: saugoti nuo skysčių išsiliejimo, valyti vos drėgna šluoste, kas kelias dienas siurbti, saugoti, kad nesubraižytų baldų kojelės, sujungimų vietas periodiškai impregnuoti.
Mažiausiai reikli grindų danga – plytelės. Kasdien plyteles nusiurbkite arba nuvalykite drėgna šluoste. Galite naudoti neutralius valiklius. Jei yra sunkiai pašalinamų dėmių, jas labiau pašveiskite kempine, tačiau venkite naudoti šiurkščių šepečių ir intensyvių, šveičiamųjų dalelių turinčių priemonių – jos pažeis plytelių paviršių.
Medžio masyvo grindys yra reikliausios priežiūros kontekste. Natūralaus medžio grindys suteikia jaukumo, jos dailiai atrodo bet kurio stiliaus interjere, tačiau medinių grindų priežiūra turi būti nuolatinė, kitaip jos labai greitai taps nereprezentatyvios.
Optimaliausia patalpų temperatūra medinėms grindims – 18–22 laipsniai, o santykinė oro drėgmė – 50–65 proc. Geriausias būdas medinėms grindims valyti – siurbti dulkių siurbliu. Jei norite grindis praplauti, būtinai gerai išgręžkite šluostę, nes drėgmė medžiui kenkia. Gerai medinių grindų priežiūrai rekomenduojame įsigyti ir specialią šluostę, skirtą konkrečiai šiai grindų dangai valyti.
Medis imlus mechaniniam poveikiui, todėl stenkitės, kad ant medinių grindų nepatektų tokių nešvarumų kaip smėlis, akmenukai ir pan. Baldų kojelėms priklijuokite apsauginius padukus.
Maža to, medžio masyvo grindis kas kelerius metus reikia atnaujinti: nušlifuoti senąjį lako sluoksnį ir perlakuoti naujai.
Taigi, esminiai bendri būsto priežiūros aspektai yra du: nuolatinis dulkių ir kitų nešvarumų valymas bei tinkamas patalpų vėdinimas. O atskiri būsto sienų, lubų ir grindų priežiūros ypatumai priklauso nuo pasirinkto apdailos tipo.