FIG apklausa

FIG - freelancerių iniciatyvų grupė. Ši grupė siekia supaprastinti mokesčių mokėjimą laisvai samdomiems profesionalams - freelanceriams.

Bus įdomu pamatyti jų iniciatyvos iškeltas idėjas ir kaip sėkmingai jos skinsis kelią seime.

Bet kolkas - panagrinėkim jų apklausos dalyvius ir jiems kylančias bėdas.

Į apklausą atsakė 937 freelanceriai, pažiūrėkime ką jie dirba.

Grubiai sumėčius visų atsakiusiųjų profesijas, gauname štai tokį jų pyragą.

Išties labai grubiai. 91 žmonių dirba keliose veiklose, o jų pavadinimų spektre yra visko: pub quizzų organizatoriai, ekonominių analizių rašytojai, žurnalistai, restoranų chef'ai, nišinių sričių prekybininkai, duomenų analitikai, grimeriai, juvelyrai, etc.

Freelancerius sunku sudėti į stalčiukus. Tą dažnai bando padaryti mokesčių institucijos - sudarydamos tai vienoms tai kitoms veikloms išskirtines sąlygas. Taip mokesčių sistema apauga sudėtingomis procedūromis ir tampa nebeusable.

apie darbą

Freelanceriai mėgsta darbą. Jie dirba tiek kiek reikia ir ten kur nori.

sveikata ir darbo sauga

Jie dirba daug ir dažnai netaupydami savęs.

sutartys

Klientais pasitiki, nors nuo to dažnai nukenčia.

apskaita

Jaučia, kad sistema turi trūkumų. Mano, kad be trūkumų būtų geriau.

ryšio priemonės

Naudojasi technologijom, bet elektroninis parašas, panašu, dar ne toks populiarus. Beje, el. bankininkystės prieiga taip pat turi e.parašo funkcijų - matyt apie tai nėra pakankamai informacijos.

Mažas duomenų tyrimas

Tokie štai duomenys surinkti apklausoje. Gal ir įdomu, bet panagrinėkime atidžiau.

Kaip jau minėjau - suklasifikuoti freelancerius nelengva. Jie visi itin skirtingi, bet akivaizdu, kad jie mėgsta tai ką jie daro.

Pabandykime paišdykauti su duomenimis DELFI mokslo naujienų tarnybos stiliumi. Štai pvz. būtų galima teigti:

Britų mokslininkai nustatė: darbas nereguliariu laiku veda prie santykių aiškinimosi teisme 94% respondentų padavusių klientus į teismą dirbo nereguliariai.

Na, arba dar vienas pavyzdys

Naudojatės elektronine bankininkyste? Turbūt laimėsite teismą 100% el.bankininkystė naudotojų laimėjo teisme

Kalbant rimčiau - 162 žmonės prisipažino, kad jiems nesumoka, nors darbą jie atlieka. Iš šių žmonių tik 5 kreipėsi į teismą. Kaip ir galima buvo tikėtis tik 61 mėgsta sudarinėti rašytines sutartis. Panašu, kad mes dažniausiai pasitikim vienas kitu ir daug dažniau (116) vietoj sutarčių susitariam žodžiu ir to žodžio laikomės.

Taigi štai turim tuos žmones, kuriems nesumokėjo, nors darbą jie padarė. Tai ką jie dabar kažkokie netikėliai? Visai ne, darbą jie juk padarė. Bet jūs patys įsivaizduokite puodžių ar tatuiruočių meistrą minantį biurokratų knibždančius koridorius ir teismo salių slenksčius. Jam tai neįdomu, jis daug labiau myli savo darbą ir skirs jam tą laiką. Barjeras, tam, kad galėtum pasiimti tai kas tau teisėtai priklauso, yra smarkiai per aukštas.

Lyg ir priėjome išvados, kad freelanceriai yra šiek tiek išprotėję dėl savo darbo. Ją patvirtina ir duomenys - 230 - tiek žmonių mėgstančių savo darbą turi miego sutrikimų. Manau žinot apie ką aš. Ne tik kai spaudžia deadline'as, bet ir kai galvoje sukasi krūva idėjų, ką daryti toliau – miegoti tikrai sunku. Ir taip, tai turbūt pavojinga sveikatai, bet ar mums tai rūpi.

Šiek tiek mažiau už mūsų darbą mums rūpi mūsų pinigai. Ir kartais, ypač kai dirbi ir pagal autorines, ir pagal darbo sutartis, ir pagal individualią veiklą – atsirinkti, ką ir kada mokėti gali būti nelengva. Žinoma, galima pasisamdyti buhalterį, galima pačiam gilintis į darbo užmokesčio įstatymus. Štai pvz. vien gyventojų pajamų mokesčio įstatymas – 44 lapai. Bet juk jūs turite įdomesnės veiklos.

579937 žmonių mano, kad sistema per sudėtinga. FIG rengia pasiūlymus, kaip ją supaprastinti

Nustok abejoti – prisidėk: diskutuok facebook grupėje, o apklausą pildyk iniciatyvos puslapyje.

Dėl duomenų netikslumų ar kitų pastabų prašome kreiptis info@freedata.lt.