Savivaldybių tarybų rinkimai 2015: apžvalga

Persirito pirmasis rinkimų turas. Per šiuos rinkimus nuveikėm nemažai dalykų. Ir tą darėm kaip niekad padrikai ir ad-hocu.
Tad noriu juos visus šiek tiek aprašyti ir pateikti jų panaudojimo būdus.

Kai nesugalvosim, kokį paveiksliuką dėt į postą, dėsim ką nors iš http://bigdatapix.tumblr.com/
Kai nesugalvosim, kokį paveiksliuką dėt į postą, dėsim ką nors iš Big Data Pix

Taigi pirmiausia, aišku susicrapinom duomenis iš VRK. Klausiat, o tai VRK neduoda? Na, turint omeny tai, kad Transparency International duomenų vėliau jau prašė pas mus, tai gerai, kad ir nebandėm. Beje, šių rinkimų data yra labai nedėkinga duomenų prasme. Nes deklaracijose esantys duomenys yra už 2013 metus. 2016 bus rinkimai rudenį ir ten gausime deklaracijas už 2015, taigi 2014 metai viešumo prasme nueina į nebūtį – žinoma aišku patekusių į savivaldybių tarybas narių deklaracijas gausime iš VTEK.

Pirmiausia gimė štai toks linksmas sąrašas apie partijose esančius teistuolius:
http://www.freedata.lt/savivaldybes/teisti.php

Iš kurio ir straipsnis:
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/teisti-kandidatai-ateina-jusu-valdyti-kur-ju-daugiausia.d?id=67083472
bei Skirmantės blogo post’as: http://skirmante.popo.lt/2015/02/05/ar-duotumete-savo-buto-ir-seifo-raktus-nepazistamam-teistam-zmogui/

Fun fact: visiems buvo labai įdomu, kas teisti pas konservatorius ir liberalus. Bet pvz. kad Darbo partija turi daugiausiai teistų tai nenustebo niekas ir nekomentavo niekas. Su tuo nenustebinsi. Tautininkai pvz. džiaugėsi, kad neturi nei vieno teisto. Šaunu, bet rinkimuose matyt svarbu ne tai.
Not so fun fact: vienas Liberalų sąjūdžio atstovas yra neteistas, nors VRK savo deklaracijoje pateikia jį kaip teistą. Tik tame lauke, kur gali kandidatas įrašyti pastabą apie savo teistumą jis ir įrašęs, kad jis šiaip tai neteistas. Bet jis kažkada netyčia buvo pažymėjęs, kad jis teistas ir VRK mat nekeičia to lauko reikšmės dėl kažkokių tai priežasčių. Taigi, iš pradžių įtraukus jį į teistų imtį, vėliau teko atsiprašyti. Būna, pasitaiko.

Vėliau gimė ir mažas infografikas apie pinigus:
http://www.freedata.lt/savivaldybes/pinigai.php turtas, pajamos, top sąrašai.
Bei platesnė paieška per visus savivaldybės tarybos narius:
http://www.freedata.lt/savivaldybes/pinigai.html

Vėliau ją sėkmingai susiintegravo DELFI:

http://www.delfi.lt/news/balsuok2015/informacija-rinkejams/politiku-turtai-kaip-ant-delno.d?id=67250508
http://www.delfi.lt/news/balsuok2015/politiku-turtai/

Bet, deja deja, manau pikantiškiausas momentas didžiojoje žiniasklaidoje taip ir liko neapžvelgtas – tai (ne)sumokėti mokesčiai.
Štai pvz. TS-LKD kandidatas Kęstutis Mikėnas http://www.2013.vrk.lt/rinkimai/440_lt/Kandidatai/Kandidatas75969/Kandidato75969Anketa.html
Gavo 4 374 377,50 Lt pajamų ir nesumokėjo nė cento GPM’o.
Kaip tai galima padaryti? http://www.infolex.lt/ta/114178:str17 yra maždaug 55 būdai gauti neapmokestinamas pajamas. Paprasčiausias iš jų didelėms sumoms yra skolinti savo įmonei pinigus už dideles palūkanas.
Tačiau yra ir įdomesnių variantų, pvz. Ona Balžekienė Liberalų sąjūdžio kandidatė Kaune gavo 1 222 356,88 Lt pajamų ir sumokėjo 244 398,00 Lt mokesčių. Taigi faktinis tarifas gaunasi 19,99%. Tik štai, kaip sumokėti daugiau nei 15% GPM kol kas yra paslaptis. Gal žinote?

Kaip jau minėjau, pateikėme duomenis Jurgio kepurei – tai toks šaunus Transparency international projektas, kuriuo naudojantis gali sužinoti kaip susiję savivaldybės tarybos nariai ir jų sutuoktiniai tarpusavyje ir su kokiomis įmonėmis. Jau teikiame duomenis apie naujai išrinktus nariu, bus atnaujinimas ir viskas matysis kaip ant delno.

Prieš pat rinkimus, matydami, kad jau nieko per daug nespėsim, dar padarėm svarbų žingsnį. Atsidarėm GitHubo accountą ir sudėjom ten savo pirmą atvirų duomenų šaltinį:

https://github.com/freedataorg/vrk2015deklaracijos

Iš šio šaltinio Mantas Zimnickas sulipdė puslapį su statistine informacija: http://nbviewer.ipython.org/gist/sirex/57c816e79bdbcb9304f7/Savivaldybi%C5%B3%20ir%20mero%20rinkim%C5%B3%202015.ipynb

Jo komentaras: „Beje, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) turi daugiausia milijonierių ir daugiausia milijonų ir jie buvo taryboje šią kadenciją, kur Vilnius turi daugiausiai skolos.“ – ak, tie atsitiktiniai sutapimai.

Tiek trumpai apie rinkimus. Apie savivaldybių tarybų narius dirbusius iki šiol galėjote susipažinti šiame infografike: http://www.freedata.lt/savivaldybes/. Planuojame atgaivinti jį, pagražinti ir padaryti apie naujai pradėsiančius dirbti žmones. Naudodamiesi mūsų ir Transparency International įrankiais galėsime stebėti tarybos narius tarsi po padidinamuoju stiklu.

Tiek apie šiuos rinkimus ir jeigu patinka, tai ką veikiame – balsuokit Login’e.

1 mintis apie “Savivaldybių tarybų rinkimai 2015: apžvalga”

  1. Na, jei dėl Onos Balžekienės, tai tikėtina, kad dividendai.

Komentavimo galimybė išjungta.