Kokius duomenis turi atverti savivaldybė

Prieš kelias dienas visai netikėtai gavau klausimą. Manęs paklausė, kokius savivaldybės duomenis (dar) reikėtų atverti.

Susimąsčiau – išties taktiniame lygmenyje dirbantiems savivaldybės darbuotojams tokia informacija, matyt, nėra pateikiama. Kuriamos įvairios strategijos dažniausiai nusėda ministerijose. Geriausiu atveju didesnėse priežiūros institucijose. Tą galima patvirtinti peržiūrėjus oficialų atvirų duomenų sąrašą.

Geriau pagalvojęs atsakiau. Situacija išties kaip visada – duomenys yra, bet yra jie tokiais formatais, kad velnias koją nusilaužtų. Velniai kojų ten, aišku, nesilaužo. Tame yra ir bėda – jeigu pateikimo formatai būtų geri, atsirastų daugiau norinčių ką nors išspausti iš tų duomenų.
Tai pavardinkim, ką reikia atverti (t.y. į patogų formatą perkelti) Kauno savivaldybėje:

Ar man įdomūs vienos savivaldybės, tarkim kokio nors Plungės rajono duomenys? Ne visai. Matot, visas grožis atsirastų tuomsyk, kai turėtume visų 60 savivaldų duomenis. Ar bent jau beveik tiek. Tuomet galėtume tiksliai pasakyti kiek pvz. įkainota savivaldybėms priklausanti žemė. Už kiek yra nebaigtų statybų nationwide. Kaip gerai su savo finansiniais įsipareigojimais tvarkosi viena ar kita savivaldybė. Ir čia tik apie paskutinį punktą.

Iš kitų punktų gali gimti žemėlapiai (ES finansuojami projektai, savivaldybės kontroliuojamos įmonės ir įstaigos, nevyriausybinės organizacijos), skelbimų listingai (privatizuojami objektai). Dar kiti pasitarnautų demokratijai ir skaidrumui.

Sunku perlipti šį barjerą, nes niekada negali tiksliai pasakyti, ką žmonės nuspręs pagaminti iš atvirų duomenų. Svarbiausia, kad jie būtų. Ir būtų kuo lengviau prieinami.